x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

טיול במערות בית גוברין

תאריך: 09/06/2011 15:44

אוהבים טיולים בארץ? אפילו שחורף עכשיו, זה לא אומר שצריך לוותר, להפסיק לצאת ולטייל ורק להיות תקועים בבית כל היום. גם בחורף, ובמיוחד בחורף מתון כמו בארץ, עדיין אפשר לצאת לכל מיני סוגי טיולים בחיק הטבע.

הטיול במערות בית גוברין הינו טיול נהדר בכל עונות השנה, ומתאים מאוד גם לחורף. מדובר במסלול מעגלי קליל ומענג, מתאים לילדים, מתאים לעגלת תינוקות ולכיסאות נכים. קיראו על עוד מסלולי טיול למשפחות.

ברשות הטבע והגנים אומדים את משך הטיול בכחצי יום ועל כן כדאי ומומלץ להכין מבעוד מועד סל של פיקניק עם מאכלים שונים שלא יתקלקלו מחוץ למקרר ובאוטו, ולתכנן בלוח הזמנים עצירה להפסקת צהריים (למשקיעים מבינכם) או פשוט לארוז שניים שלושה סנדוויצ'ים עם חומוס או שוקולד לכל אחד ולצאת (למחפפים).

מערות בית גוברין הינן לא רק מיוחדות ויפות אלא גם בעלות רקע היסטורי עשיר ומעניין: המערות הראשונות במקום נחצבו במאה ה-4 לפני הספירה, כאשר העיר היוותה מרכז כלכלי חשוב. בשנת 40 לפני הספירה נחרב היישוב ששכן מעל למערות ובית גוברין העיר ירשה את מקומו כיישוב המרכזי באזור. מקור השם בית גוברין הוא בארמית ופירושו "בית הגברים", על פי המדרש זה היה מקום מושבם של הענקים "בית גובריא".

כאשר יורדים מהתל יש לעקוב אחר השילוט לעבר המערות. המערות היפות והקרירות נוצרו הודות לתנאי השטח המיוחדים המתקיימים באזור בו נמצאות המערות, שפלת יהודה. המאפיין הבולט ביותר של אזור זה הוא הסלעים הרכים, רוב האזור עשוי מסלע קירטון רך ונוח לחציבה, שעליו שכבת הסלע הקשה נארי.

תנאים אלה הם שעודדו את היווצרות המערות הרבות המצויות באזור, שכבת הסלע הפנימית הרכה הקלה על תהליך החציבה ושכבת הסלע הקשה העליונה שימשה כגג למערות.

מאות המערות שנחצבו בבית גוברין ובסביבתה יוצרות מבוך ענק של אולמות ונתיבים, מתחת לפני הקרקע. בין המערות ניתן למצוא את מערות הקולמבריום ששימשו לפי ההשערות החוקרים לגידול יונים מה שזיכה אותן בשמן ניתן גם למצוא את מתחם המלאכות החקלאיות המשמש כבית בד וגת לימודיים הפועלים בעונה, ואת מערת המבוך שהיא למעשה מערכת של כשלושים מערות אשר התחברו במהלך השנים.

טיול של דקות ארוכות במיזוג הטבעי של המערות במערת המבוך יתגלה כמפתיע במיוחד כאשר לאחר היציאה מבטן האדמה תגלו שהתקדמתם מטרים בודדים בלבד מהנקודה בה נכנסתם.

עוד אתרים עיקריים הם: מערות הקבורה הצידוניות המלאות ציורי קיר משוחזרים המלמדים על התקופה. מערות הפעמון, אלה הן למעשה סדרה של 80 מערות גדולות שקיבלו את שמן הודות לצורתן הייחודית הדומה לפעמון הנובעת מדרך חציבתן. בורות מים עצומים ששימשו את תושבי העיר בתקופה ההלנסטית ומהווים חלק ממערכת בורות מים משוכללת והאמפיתאטרון הרומי שהוא למעשה האמפיתאטרון היחיד בישראל הפתוח לקהל, ששימש במקור לקרבות גלדיאטורים שסיפקו שעשוע להמונים.

האתר מלא בדברים יפים לראות ומאוד נעים לטייל שם ולהתרשם מהמערות המיוחדות, אבל מעבר ליופי המערות והאתר מדובר גם בחוויה מעשירה אשר תלמד אותכם רבות על ההיסטוריה של האזור והתפתחותו לאורך השנים. ציורי הקיר ילמדו על התרבות, בית הבד ילמד על הטכנולוגיה והמערות היפות והגדולות ילמדו על היצירתיות והתבונה שמלוות את המין האנושי עוד לפני התקופה שהיו בה מקדחים ומברגים ועד היום.

קיראו המלצות על: טיולים בצפון אחרי הגשם

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור